Beton Parlatma

BETON PARLATMA - BETON SİLİM

Tam Parlak Seviye Beton Parlatma; 16,30,60,120 Grit metal silim, 50,100,200 grit reçine silim, 400,800,1500,3000 Grit parlatma, Lityum Silikat Sıvı Yüzey Sertleştirici CPR Densifier ve CPR Sealer uygulamalarını içeren tam parlak endüstriyel zemin sistemidir. Prestijli projelerde kaymayan, lastik izi oluşturmayan, aşınma dayanımı arttırılmış ve kimyasal dayanıma haiz beton parlatma uygulamasıdır. Kullanım alanları üretim tesisleri, fabrikalar, gıda tesisleri, eğitim kurumlarıdır.

Neden Beton Parlatma? Beton parlatma uygulamasının pek çok avantajı vardır ve en uzun ömürlü zemin çeşididir. Maliyet açısından diğer alternatif ürünlere göre daha uygundur. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design – Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) dostudur. Dayanıklılığı, tozumazlık özelliği ve kayma direncinin yüksek olması açısından uzun ömürlü bir uygulamadır. Işık yansıtma özelliğine sahiptir. Beton parlatma uygulaması yapılmış zeminin ortalama ömrü, diğer zemin yüzey işlemlerinin çoğunu geçerek perakende satış mağazaları, ambarlar, imalat tesisleri, restoranlar, okullar, hastaneler, ofisler, fabrikalar ve otoparklar için ortak bir tercih haline gelmiştir. Parlak beton zeminler konutlarda da giderek daha popüler hale gelmektedir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyleri istenildiği gibi renklendirilebildiği hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen, hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.

Beton Parlatma Nerelerde Kullanılır? Beton Silim ve Parlatma Sistemi; sağlıklı, tozsuz bir yapı sistemidir. İçerisinde Yüksek teknoloji, uzmanlık, ekipman ve materyal barındıran sistemdir. Beton Silim ve Parlatma sistemi yapılmış bir zemin; silim, aşındırma, parlatma ve kimyasal tepkime aşamalarından geçerek parlatılmış bir zemindir. Genellikle endüstriyel, ticari ve dekoratif alanlar için kullanılır. Beton silim ve parlatma sistemleri; yumuşak, tozuyan, düşük aşınma dirençli beton yüzeylerde silim yaparak daha yüksek yoğunluğa sahip beton yüzey elde edilir. Homojen, aşınma mukavemeti ve dayanımı yüksek olan yüzeyler elde edilmesini sağlar. Beton silim ve parlatma sitemleri; lojistik depolar, fabrikalar, otoparklar, Avmler, hastaneler, okullar ve eğlence merkezleri olmak üzere çeşitli alanlarda sıkça kullanılan bir sistemdir.

Yüzey Nasıl Parlatılır? Parlatmadan Önce Düzgünlük. (kot farkı): -3 mm Parlaklık: 12 derece Sertlik: mohs 4-5 Dayanım: 25 Mpa

1.Yüzeyin mukavemetini, sertliğini, düzlüğünü, parlaklığını test ederiz ve büyüklüğü 1cm*2cm olan delik ve çatlakları kontrol edip yüzeyde çivi, cıvata vb yabancı bir cisim varsa kaldırırız.

2. Yüzeyi HTG-2Y 16# 30# 60# metal elmaslarla silim yapılır.

3. Yüzey temizlik makinesi 70A Global Wing & 65FL vakum makinesi ile yüzey temizlenir. Yüzeyin tamamen temizlenmiş olması ve yüzey üzerinde bulunan deliklerde hiç toz kalmaması gerekir.

4. HTG-2Y 120# metal elmas ile yüzeyi silmeye devam ederiz ve tamir harç tozu ve tamir yapıştırıcısı ile kuşgözlerini tamir ederiz.

5. Reçine elmass HTG-310a 50# 100# ile yüzey parlatma başlangıç silimi yapılır.

6. Lityum silikat ile yüzeyi sertleştiririz.

7. HTG-310A 200# ve HTG—XZ 400#, 800# ile yüzeyi parlatırız.

8. CPR Gloss uygulayıp kurumasını bekleriz.

9. Yüksek hızlı burnisher HTG HP27 & 1500# parlatma pedi ile yüzeyi parlatırız.

Parlatmadan Sonra; - Düzgünlük. (kot farkı): -0,5 mm - Parlaklık: 74 derece - Sertlik: mohs > 7 - Dayanım: 32 Mpa